Основна превентивна мјера за сузбијање читавог низа болести и штеточина воћака и винове лозе током мировања и прије кретања вегетације је „зимска заштита“. Ове заштите изводе се од опадања листа (почетак новембра) па све до кретања вегетације, до краја марта мјесеца. Ако су засади воћака и винове лозе у предходној вегетацији били доброг здравственог стања и завршили вегетацију и ушли у зиму у добром кондиционом стању у таквим засадима довољно је једно зимско третирање. То третирање се обично проводи након завршене резидбе (фебруар, март).
Ако је у засадима воћака и винове лозе у предходној вегетацији било присуство болести и оштећења од инсеката, такве засаде би било пожељно третирати два пута :
Први пут одмах након опадања лишћа, или да је још 1/3 лишћа на биљци, а то је крај октобра и новембар мјесец. Друго третирање прије кретања вегетације, по завршеној резидби а то је крај фебруара – март мјесец. За винову лозу идеално би било да се третира пред само кретање вегетације фено фаза „вунасти пуп“ – крај марта.
Заштитна средста која се користе приликом зимске заштите подијелили смо у двије групе: Плава средства на бази „Бакра“ и на „минерална уља“. Ова средства се могу употријебити појединачно а могу се и комбиновати (мијешати).
Плава средства (на бази бакра) у значајној мјери смањиће појаву гљивичних болести код свих воћних врста и код винове лозе, а дјелују и као јака дезинфекциона средства. Од препарата се најчешће користе: Бакарни оксихлорид (бордовска чорба), Куперблау Z, Нордокс и други.
Минерална уља су инсектициди који служе за сузбијање инсеката који се током зиме налазе на и под кором воћака и винове лозе (зимска јаја лисних уши, јаја црвеног воћног паука, штитасте ваши и други штетни инсекти.
Минерална уља можемо подијелити у двије групе и то: Бијело уље и Црвено, Модро и Плаво уље.
Бијело уље има само инсектицидно дејство. Значајно је код зимског третирања за сузбијање инсеката „гушењем“. Дјелују тако што праве пресвлаку преко третираног стабла и гарантује значајно умањење популације штетних инсеката у засадим
Црвено уље, Модро уље и Плаво уље у себи садрже комбинацију активне материје Бакра и Минералних уља, те дјелују двојако како на инсекте тако и на болести које су присутне на биљкама, ова уља су ефикасна, јер имају широк спектар дјеловања. Зимско третирање се мора квалитетно одрадити, поред добро натопљених пупова требају добро бити опрскане све родне гранчице, тање и дебље гране као и дебло јер се на свим тим дијеловима налазе мноштво спора и ларви инсеката. Стога стабло треба дословице „окупати“. Третирати треба по сувом дану без вјетра када је температура ваздуха изнад 5 степени Целзијуса. Аку су ове мјере квалитетно одрађене онда наше биљке у нову вегетациону сезону улазе без присуства популације штетних инсеката и узрочника болести, тиме је смањен потенцијал болести и штеточина у наредној вегетативној сезони.
фото: www.internet.com